Környezetvédelmi felelősségbiztosítás

2024.01.01-től egy új kötelezettség lép életbe. Azoknak a vállalkozásoknak, akiknek a hulladéktermelése elér egy meghatározott mennyiséget, kötelező lesz környezetvédelmi felelősségbiztosítást kötniük. Az érintetteknek január elsején már élő biztosítással kell rendelkezniük (amennyiben még nincs szerződésük, erre is van megoldásunk).

 

A környezetvédelmi felelősségbiztosítást olyan vállalkozásoknak kell fizetniük, melyek év közben – az összes telephelyüket figyelembe véve – legalább alábbi meghatározott mennyiségű hulladékot termelnek:

 

  • veszélyes hulladékból évente 200 kg (átlag napi 0,5 kg)
  • építési és bontási hulladékból 5 tonna
  • nem veszélyes hulladékból 2 tonna (átlag napi 5,5 kg)

  

Milyen Biztosítási kötelezettséget jelent az új környezetvédelmi biztosítási szabályozás?  

A kormányrendelet értelmében a környezetvédelmi biztosítási szerződésnek tartalmaznia kell, hogy az a szerződő fél tevékenységével okozott, előre nem látható környezeti károk felszámolásának finanszírozására szolgál.
Ez annyit jelent, hogy a jelenleg elterjedt környezetszennyezési felelősségbiztosítások többsége nem felel meg a kormányrendelet követelményeinek, ugyanis csak a bővített környezetszennyezési felelősségbiztosítás fedezi a környezeti elemekben okozott károkat.

 

A környezetszennyezési felelősségbiztosítás ugyanis két részből áll:

  • az alapfedezetben a szennyezéssel összefüggésben, harmadik személyeknek okozott károk szerepelnek
  • a bővített környezetszennyezési felelősségbiztosítás kiterjed a környezeti elemekben okozott károkra és a harmadik személyeknek okozott károkra egyaránt

+ a legbővebb fedezeti kör fentieken túl a telephelyen belüli és kívüli feltakarítási költségekre, talajcserére, egyéb rekultivációs intézkedések költségeire és a környezetszennyezés miatt szükséges reputációs kiadásokra is fedezet nyújt.

 

Mekkora összegre kell környezetvédelmi biztosítást kötni?

A jogszabály szerinti minimális limit 10 000 000 Ft / kár / év

Az engedélyköteles tevékenységek esetében a limit meghatározásához szorzószámot kell alkalmazni. Fontos szabály továbbá, hogy minden engedély tekintetében önállóan kell, hogy teljesüljön a minimális felelősségbiztosítási limit.

A hulladékgazdálkodási hatóság nyilvántartást vezet a környezetvédelmi biztosítás képzésére kötelezettekről, valamint a tárgyévben képzett és felhasznált környezetvédelmi biztosítás mértékéről.

 

A környezetvédelmi biztosítás meglétét az üzleti év végét követő május 31-éig szükséges igazolni a hulladékgazdálkodási hatóság részére.

 

Forrás: 681/2023 kormányrendelet